15.01.2024 | Eksperci | KOIMEX

ZUS większy dla kierowcy zawodowego

Znaczny wzrost kosztów zatrudniania kierowców zawodowych

W 2024 roku składki ZUS dla międzynarodowych kierowców zawodowych wzrosły, podobnie jak dla innych grup zawodowych. Wzrost ten jest związany z podwyżką przeciętnego wynagrodzenia, które w 2024 roku wynosi 7824 zł, w 2023 roku było to 6935 zł brutto. Oznacza to wzrost samej podstawy ZUS o ok. 900 zł.

Składki ZUS dla kierowców są obliczane od wynagrodzenia, więc ich wzrost oznacza, że kierowcy otrzymają mniejsze wynagrodzenie netto.

Jeśli wynagrodzenie kierowcy jest niższe niż 7824 zł brutto, składki ZUS oblicza się od tej niższej kwoty. W przypadku kierowców, którzy zarabiają co najmniej 7824 zł brutto i więcej, wówczas minimalną podstawą ZUS jest właśnie 7824 zł brutto.

 

Dokładna kwota, o którą zmieni się przelew, zależy od wielu czynników, między innymi takich jak czas pobytu poza granicami Polski czy uwzględnienie składników wolnych od oskładkowania jak sanitariaty. Należy mieć na uwadze, że każdy dzień pobytu poza granicami Polski uprawnia do rozliczenia diety wirtualnej co w efekcie zmniejsza podstawę nie tylko ZUS ale i PIT. Niemniej podniesienie podstawy oskładkowania w 2024 roku przynosi całkowicie nieodpowiedni w tym momencie skutek, mianowicie koszt pracodawcy idzie w górę, a wypłata pracownika w dół. Biorąc pod uwagę inflację oraz kiepski okres dla branży transportowej jest to zmiana całkowicie nietrafiona.

Wzrost składek ZUS oznacza, że pracodawcy ponoszą wyższe koszty zatrudnienia, co może wpływać na trudne decyzje biznesowe. Jednoczesne podniesienie kosztów zatrudnienia, cen paliw, opłat drogowych ale również związanych z inflacją kosztów ubezpieczeń komunikacyjnych i towarowych może doprowadzić do masowych decyzji o redukcji flot i zatrudnienia.

 

Wróć do listy

Napisz do nas

Pobierz statut spółki

Polityka prywatności

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Dostosuj
Zgoda na wszystkie
Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane