Zrównoważony transport to też elektryczne ciężarówki

Pod koniec kwietnia na terenie bazy transportowej KOIMEX SA w Centrum Serwisowe Mostki, odbyła się prezentacja ciągnika elektrycznego marki VOLVO.
Pojazd wzbudził ogromne zainteresowanie wśród kierowców i mechaników.

Przedstawiciel VOLVO odpowiadał na pytania związane z technologią, ładowaniem baterii oraz zasięgiem jaki ten pojazd jest w stanie przejechać.

Ogłoszony w lutym 2023 r. projekt elektryfikacji pojazdów ciężkich (ang.HDV – heavy duty vehicles) jest kolejnym krokiem na drodze do dekarbonizacji transportu.

Elektryczne ciężarówki mają potencjał, aby odgrywać coraz większą rolę w transporcie drogowym, szczególnie w kontekście ograniczenia emisji gazów cieplarnianych i poprawy jakości powietrza w miastach.
Jednak, aby stały się powszechne i zdominowały rynek transportowy, muszą spełnić kilka ważnych wymagań.

Po pierwsze, muszą oferować wystarczającą pojemność baterii, aby umożliwić przewożenie ładunków na odpowiednio dalekich dystansach.

Obecnie elektryczne ciężarówki są bardziej przydatne w zastosowaniach krótkodystansowych, ale rozwój baterii o większej pojemności może pozwolić na ich wykorzystanie w transporcie długodystansowym.

Po drugie, muszą być w stanie konkurować z ciężarówkami z silnikiem spalinowym pod względem kosztów, wydajności i niezawodności.

Wymaga to dalszego rozwoju technologii, produkcji na większą skalę oraz odpowiedniego dostosowania infrastruktury ładowania i przemysłu paliwowego.

Ostatecznie, aby elektryczne ciężarówki stały się powszechne w transporcie, konieczna jest zmiana w podejściu do gospodarki i transportu.

Zwiększenie wykorzystania transportu kolejowego i wodnego, a także zastosowanie nowych modeli biznesowych, takich jak logistyka miast czy car sharing, mogą pomóc w ograniczeniu zużycia energii i emisji związanych z transportem.

W związku z powyższym, można powiedzieć, że elektryczne ciężarówki stanowią jedno z rozwiązań przyszłościowego transportu, ale nie są to jedyne rozwiązania, a ich rola w przyszłości będzie zależała od wielu czynników, takich jak rozwój technologii, dostępność i koszty energii, a także zmiany w polityce i podejściu do gospodarki i transportu.

Wróć do listy

Napisz do nas

Pobierz statut spółki

Polityka prywatności

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Dostosuj
Zgoda na wszystkie
Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane