Samochody ciężarowe firmy KOIMEX jadące po wiadukcie
17.04.2023 | Zespół | KOIMEX S.A.

Jakie są podstawowe usługi transportowe oferowane przez firmy transportowe?

Wiele firm w ramach swojej działalności musi korzystać z usług firm transportowej. Wybór odpowiedniego partnera do takiej współpracy może być więc kluczowy dla sukcesu biznesu. Jeszcze przed poznaniem oferty i wyborem przewoźnika, warto zorientować się w usługach transportowych. Dzięki wiedzy, jakie są podstawowe usługi transportowe, możesz dopasować je do swoich potrzeb. W dzisiejszym artykule postaramy się przybliżyć nieco ten temat. Dzięki temu łatwiej wybierzesz przewoźnika, który będzie odpowiadał potrzebom i wymaganiom Twojej firmy.

Podstawowe rodzaje usług transportowych

Oferty firm świadczących usługi transportu drogowego możemy podzielić w zależności od trasy przewozu oraz rodzaju ładunku. Wiele firm w swojej ofercie ma również pewne usługi dodatkowe. Mogą okazać się bardzo przydatne w codziennej działalności Twojej firmy. W zależności od ładunku, transport drogowy w kraju może być świadczony z wykorzystaniem różnych typów pojazdów. Na krótszym dystansie, jeżeli ładunek nie jest duży, czasem jest to pojazd dostawczy. Najczęściej ładunki są jednak transportowane w pojeździe ciężarowym.

Transport krajowy

Podstawowym rodzajem transportu drogowego jest transport krajowy. Choć niektóre firmy transportowe mogą działać regionalnie, zwykle przewoźnicy dostarczą ładunek na terenie całej Polski.

Czasami wymagamy przewozu towaru, który nie zapełni całej przestrzeni ładunkowej pojazdu. Możliwe jest wtedy współdzielenie takiego pojazdu z innymi zleceniodawcami. Taka usługa będzie tańsza, może jednak zająć nieco więcej czasu. Kwestiami logistycznymi zajmują się najczęściej same firmy transportowe lub spedytorzy.

Samochód ciężarowy jadący autostradą.

Transport drogowy międzynarodowy

W porównaniu z krajowym transportem drogowym, przewóz międzynarodowy nie różni się tylko zasięgiem geograficznym. Transport międzynarodowy może wymagać, aby przewoźnicy spełnili dodatkowe wymagania formalne. Dokumentacja jest zwykle nieco bardziej skomplikowana, a firma transportowa musi znać przepisy oraz wymagania w danym kraju.

Z tego względu, a także przez większą długość trasy, transport drogowy do innych krajów może być znacznie droższy, niż krajowy. Jeśli regularnie korzystasz zarówno z transportu w Polsce, jak i poza granicami naszego kraju, wybierz firmę transportową oferującą przewozy ładunku do każdego z tych miejsc.

Jakie jeszcze usługi transportowe świadczą przewoźnicy?

Wiele firm transportowych ogranicza się do dość standardowych usług transportowych. Jeżeli Twoje oczekiwania i wymagania Twojej firmy są jednak niestandardowe, uwzględnij to przy poszukiwaniu przewoźnika. Przykładami usług, których nie znajdziemy w “pierwszej - lepszej” firmie są transporty ładunków niebezpiecznych lub przekraczających standardowe wymiary.

Przewóz ładunków niebezpiecznych - transport ADR

Bezpieczny transport drogowy ładunków niebezpiecznych wymaga wybrania odpowiedniego przewoźnika. Firma transportowa musi posiadać odpowiednią flotę pojazdów, doświadczonych kierowców, a także sporą wiedzę w zakresie przepisów prawa. W Polsce i Europie transport ADR (przewóz ładunków niebezpiecznych) wymaga odpowiedniego zezwolenia. Pojazd musi być odpowiednio oznakowany.

Składowanie substancji niebezpiecznych w ramach usług transportowych

Istnieje cały szereg towarów, produktów i substancji, które są kwalifikowane jako niebezpieczne. Można je przypisać do jednej z wielu klas ładunków. Należą do nich między innymi ładunki radioaktywne, substancje żrące, czy łatwopalne. Bezpieczny transport ADR ma na celu uniknięcie stworzenia zagrożenia dla zdrowia i życia obsługi i innych uczestników ruchu. Liczy się jednak także m.in. uniknięcie negatywnego wpływu na środowisko.

Transport ponadgabarytowy

Kolejnym rodzajem transportu, który wymaga znalezienia odpowiedniego przewoźnika, jest transport drogowy ponadgabarytowy. Musimy wybrać taką usługę w przypadku wyjątkowo dużych ładunków lub gdy masa całego zestawu (pojazd używany do przewozu oraz jego ładunek) przekracza 42 tony. Wykonanie przewozu bardzo dużego lub ciężkiego towaru wymaga odpowiedniej zgody - w Polsce może jej udzielić Generalny Inspektorat Transportu Drogowego. W niektórych sytuacjach wymagane jest również zapewnienie eskorty samochodu-pilota.

W przypadku usługi transportu drogowego ponadgabarytowego istotne jest dobre zaplanowanie trasu. Należy unikać zbyt niskich mostów i wiaduktów, wąskich dróg, czy ostrych skrętów. Ważna jest także nośność dróg, czy mostów, którymi przejeżdża ciężki ładunek. Zwykle transport ponadgabarytowy stosowany jest w przypadku elementów konstrukcyjnych, pojazdów wolnobieżnych, długich rur, czy innych ogromnych przedmiotów i urządzeń. Szczególnie dużo uwagi przykłada się tu do odpowiedniego doświadczenia kierowcy.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze firmy transportowej?

Przed wyborem usług konkretnego przewoźnika, warto zwrócić uwagę na kilka aspektów. Istotne jest dokładne poznanie swoich potrzeb. Wiele zależy od tego, jaki ładunek chcemy przetransportować i na jakiej trasie. Jeżeli w ramach swojej działalności potrzebne jest częste transportowanie różnych ładunków, warto zdecydować się na długotrwałą współpracę. Zwykle można dzięki temu liczyć na lepsze warunki . Regularne korzystanie z usług danej firmy transportowej pozwala także na wzajemne poznanie oczekiwań i możliwości każdej ze stron. Dzięki temu współpraca przebiega bezproblemowo.

Usługi transportowe realizowane przez pracowników firmy KOIMEX

Szukając firmy transportowej zadbajmy więc o to, by mogła przewieźć różne ładunki. Zwykle lepszym rozwiązaniem jest bowiem korzystanie z usług jednej firmy, niż zlecanie przewozu różnych ładunków kilku przewoźnikom. Oczywiście, najlepiej jest korzystać z usług sprawdzonej, rzetelnej i doświadczonej firmy transportowej.

Wróć do listy

Napisz do nas

Pobierz statut spółki

Polityka prywatności

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Dostosuj
Zgoda na wszystkie
Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane