05.01.2024 | Eksperci | KOIMEX

Rosną długi firm transportowych. Drastyczny wzrost kosztów prowadzenia działalności

Od 12 stycznia 2024 roku w systemie SENT dochodzą nowe obowiązki związane ze zgłoszeniami.
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Finansów z 9 października 2023 roku, system SENT obejmuje teraz przewóz 11 rodzajów odpadów, jeżeli ich masa brutto przesyłki jest równa albo przekracza 1000 kg lub jej objętość jest równa albo przekracza 1000 litrów.

Zespół KOIMEX, to w dużej mierze eksperci specjalizujący się w międzynarodowym transporcie drogowym materiałów niebezpiecznych.
Ta gałąź branży TSL wymaga szczególnego zaangażowania zarówno w bezpieczeństwo przy przewożeniu towarów, jak i stałego monitorowania przepisów prawnych dotyczących wszelkich zmian w tym zakresie. Dziś dzielimy się z Wami wiedzą – zaobserwuj nasz profil, by być na bieżąco.

Poniżej podajemy wykaz dodatkowych obowiązkowych zgłoszeń wraz z kodami CN, które wzbogaciły dotychczasową listę.

– 08 01 11* - odpady farb i lakierów zawierających rozpuszczalniki organiczne lub inne substancje niebezpieczne,

– 08 01 13* - szlamy z usuwania farb i lakierów zawierające rozpuszczalniki organiczne lub inne substancje niebezpieczne,

Obecnie koszty prowadzenia działalności w transporcie, często okresowo przewyższają przychody, czyniąc niejednokrotnie transport nierentownym. Wg “Branżometru Inelo”, w 2023 roku, firmy transportowe odnotowały wzrost kosztów prowadzenia działalności od 26 do nawet 50%, co jest wręcz skrajnie dramatycznym wynikiem, przy braku wzrostu stawek za transport.

Raport „Transport drogowy w Polsce 2023” wskazuje, że liczba dużych firm transportowych w Polsce wzrosła, jednak niejednokrotnie wpływa to na zaniżanie stawek w walce o klienta i niestety nie tylko przez nowe firmy chcące zaistnieć, ale także przez doświadczonych graczy.

Sytuacja na europejskim rynku transportowym również nie napawa optymizmem. Koniunktura jest słabsza niż w latach poprzednich, sytuacja geopolityczna i gospodarcza nie napawa optymizmem, a firmy transportowe borykają się z utrzymaniem rentowności. Natomiast perspektywa wzrostu cen paliw, spowodowana listopadową decyzją OPEC+ o ograniczeniu wydobycia ropy, może boleśnie ranić rykoszetem nie tylko branżę transportową, ale wręcz całą gospodarkę.

Czarne kalendarium minionego roku w branży TSL

  • Sierpień 2023 - interia.pl informuje o bankructwie jednej z największych niegdyś firm transportowych na świecie i utracie pracy przez 30 000 osób w branży transportu. Yellow Corp. zaprzestała prowadzenia działalności po blisko 100 latach w branży TSL.
  • Listopad 2023 - rzeczpospolita.pl donosi o planach drastycznych cięć etatów przez MAERSK - transportowego giganta. Pracę straci 10 000 ludzi.
  • Grudzień 2023 - GIRTEKA zwalnia ponad 100 osób - źródło serwis informacyjny MadeInVilnius.lt

    Podsumowując, branża transportowa w Polsce i w Europie stoi przed poważnymi wyzwaniami finansowymi i operacyjnymi, firmy muszą optymalizować koszty i szukać oszczędności, by uniknąć ryzyka związanego z utratą płynności finansowej które mogą prowadzić do dalszych upadłości i zwiększenia zadłużenia w sektorze.

KOIMEX, jako lider branży TSL w Polsce, od lat mierzy się z wyzwaniami dotykającymi ten sektor gospodarki.
Mamy świadomość, że aby przetrwać, potrzebujemy odpowiedniego zaplecza ekspertów i dokonywania stałych analiz, a finalnie odpowiednich decyzji zarówno inwestycyjnych, jak i kadrowych.

Przez niemal ćwierć wieku prowadzenia działalności transportowej, potrafiliśmy wypracować odpowiednie działania prewencyjne, dlatego już od roku przygotowywaliśmy się do tego trudnego okresu.
Łatwo nie będzie - zresztą nigdy nie jest.
Jednak w tym trudnym czasie, dzięki optymalizacji pracy, pełnego zrozumienia sytuacji przez pracowników, ich wsparciu i zaangażowaniu, Rodzina KOIMEX – jak zawsze - będzie w stanie góry przenosić.

Wróć do listy

Napisz do nas

Pobierz statut spółki

Polityka prywatności

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Dostosuj
Zgoda na wszystkie
Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane