Czechy zainstalują 6 wag kontrolujących ciężarówki w ruchu

Czechy – zmiana przepisów odnośnie przeładowanych ciężarówek

W Czechach zmienione zostaną przepisy odnośnie kontroli przeładowanych ciężarówek. Zwiększy się liczba urządzeń - z 6 do 12 – „ważących” pojazdy w trakcie jazdy. Kierowcy płacący mandat „na miejscu” otrzymają natomiast ulgi.

Nowelizacja czeskiej ustawy o transporcie drogowym, która ma wejść w życie w przyszłym roku, zakłada wzrost dochodów z mandatów za przeładowane ciężarówki - przypadającej gminom.

Liczba wag zwiększy się z 6 do 12

Z punktu widzenia przewoźników istotniejsze są jednak informacje dotyczące podwojenia liczby tzw. wag dużych prędkości instalowanych na autostradach i drogach ekspresowych.

Dziś w Czechach jest sześć takich wag (na autostradach D1, D2, D5, D8, D35 i D48) ale zgodnie z nowelizacją do końca przyszłego roku powinno ich być dwanaście.

Ulga dla kierowców płacących „od ręki"

Druga istotna kwestia dotyczy zasad uiszczania mandatów za przeciążone ciężarówki.
Zgodnie z czeską ustawą o transporcie drogowym kara ta wynosi 9.000 CZK za każdą tonę przekraczającą dopuszczalną masę pojazdu lub zespołu pojazdów. 

W przypadku przekroczenia maksymalnej wagi do pół tony kara wynosi 5.000 CZK.

W nowelizacji przewidziano, że jeśli kierowca będzie płacił na miejscu, to kara będzie niższa o połowę. Dzięki temu ograniczone będą wydatki na całe postępowanie związane z nałożeniem i egzekucją pełnej kary.

Wróć do listy

Napisz do nas

Pobierz statut spółki

Polityka prywatności

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Dostosuj
Zgoda na wszystkie
Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane