Bezpieczeństwo na drodze - edukacja młodzieży i kierowców zawodowych

W dniach 12 i 13 maja na terenie Centrum Serwisowym Mostki, odbył się event zorganizowany przez KOIMEX SA. oraz Volvo Truck Polska.
Jego nadrzędnym celem było budowanie świadomości związanej z bezpieczeństwem na drodze oraz profilaktyką zdrowia.

W programie wzięli udział uczniowie szkół podstawowych z Lubrzy i Łagowa, uczniowie ze świebodzińskiego Powiatowego Zespołu Szkół Technicznych i Zawodowych, a także kierowcy zawodowi z KOIMEX SA.

Zajęcia edukacyjne zostały podzielone na cztery panele tematyczne.

1. Bezpieczeństwo na drodze – martwe strefy pojazdu ciężarowego / Volvo Truck Polska.

W ramach tego tematu uczestnicy szkolenia dowiedzieli się o martwych strefach pojazdu ciężarowego. Instruktor z Volvo Truck Polska omawiał temat widoczności pieszego z perspektywy kierowcy znajdującego się w kabinie ciężarówki.
Młodzież aktywnie uczestniczyła w szkoleniu oraz miała możliwość ocenić widoczność drogi z punktu widzenia kierowcy.

2. Bezpieczeństwo na drodze – profilaktyka / KP Policji w Świebodzinie.

Podczas swojej tematycznej prelekcji, Policjanci z KP Policji w Świebodzinie przedstawili zasady bezpieczeństwa na drodze.
W trakcie tego spotkania policyjni wykładowcy uświadamiali i przypominali uczestnikom, że przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, koncentracja, obserwowanie drogi i jej otoczenia, nawiązanie kontaktu wzrokowego pieszy-kierowca to czynniki, które znacząco wpływają na bezpieczeństwo.

Policjanci przedstawili konsekwencje wielu zdarzeń drogowych i wskazali jak w przyszłości ich unikać.
Zajęcia z uczestnikami obejmowały także: prawidłowe zapinanie pasów bezpieczeństwa w aucie, przechodzenie przez przejście dla pieszych w kontekście nowych przepisów, oznakowanie pieszych poruszających się po drodze podczas zmroku, a także poruszanie się rowerem, motorowerem oraz hulajnogą elektryczną w terenie zabudowanym i poza nim.

3. Bezpieczeństwo na drodze w praktyce / symulatory dachowania i zderzenia.

Uczestnicy mieli możliwość skorzystania z symulatora dachowania, dzięki któremu dowiedzieli się jak ważne jest prawidłowe zapięcie pasów bezpieczeństwa.
W trakcie symulacji dachowania, wisząc głową w dół doświadczyli sił działających w czasie wypadku oraz jak mogą zachować się w kabinie luźne i niebezpieczne przedmioty, np. puste butelki, telefon komórkowy.

W symulatorze zderzenia, uczestnicy w bezpieczny sposób doświadczyli jaki siły oddziaływają na człowieka w trakcie wypadku i jak ważne jest prawidłowe zapięcie pasów bezpieczeństwa.
Bardzo ważna jest świadomość jak wiele zależy od refleksu i szybkiej reakcji kierowcy, dlatego też zostały przeprowadzone ćwiczenia sprawdzające refleks uczestników.Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się także alkogogle. To dzięki którym uczestnicy doświadczyli obniżenie koncentracji, spowolnienie czasu reakcji, zniekształcenie widzianego obrazu po spożyciu alkoholu.

4. Profilaktyka zdrowia / Powiatowa Stacja Sanitarno - Epidemiologoczna Świebodzin.

Podczas tego panelu propagowano zdrowy styl życia poprzez zwiększenie świadomości dotyczącej wpływu diety i aktywności fizycznej na zdrowie, a w konsekwencji zmniejszenie zagrożeń́ związanych z zachowaniami ryzykownymi.

Uczestnicy zostali zapoznani z programem profilaktyki i pogłębili swoją wiedzę w zakresie znaczenia aktywności fizycznej dla utrzymania
 i wzmacniania kondycji zdrowotnej, wiedzy w zakresie znaczenia zbilansowanej diety i wad żywieniowych, prozdrowotnych nawyków zgodnych z piramidą zdrowego żywienia, propagowania zdrowego stylu życia w celu poprawy i utrzymania dobrej kondycji psychofizycznej, aktywnego wypoczynku w wolnym czasie.
 

Event dotyczący bezpieczeństwa na drodze cieszył się ogromnym zainteresowaniem uczestników.
Młodzież szkolna teoretycznie i praktycznie poznała różne sytuacje, które mogą się wydarzyć na drodze.
Wykładowcy przekazali cenne wskazówki oraz wiedzę jak uniknąć takich zagrożeń lub zniwelować je do minimum.
Kierowcy zawodowi poszerzali wiedzę dotyczącą różnych kryzysowych sytuacji drogowych, które towarzyszą im w codziennej pracy.

Wierzymy, że dzięki ciągłej edukacji i prewencji dotyczącej bezpieczeństwa na drodze budujemy świadomość i odpowiedzialność wśród społeczeństwa.

Wróć do listy

Napisz do nas

Pobierz statut spółki

Polityka prywatności

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Dostosuj
Zgoda na wszystkie
Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane