Zatrudnianie cudzoziemców: ułatwienia od 29 stycznia 2022

Cudzoziemiec starający się o pracę będzie musiał otrzymywać wynagrodzenie nie niższe niż minimalne. Nie będzie natomiast musiał mieć zapewnionego miejsca zamieszkania. Zmiana pracodawcy, albo siedziby firmy, czy też miejsca zamieszkania pracownika – nie będzie wiązała się z koniecznością złożenia nowego wniosku.
Wszystkie te zmiany mają usprawnić udzielanie cudzoziemcom zezwoleń na pobyt czasowy i pracę. Nowe przepisy wchodzą w życie 29 stycznia br. Przedstawiamy najważniejsze rozwiązania przyjęte w nowelizacji ustawy o cudzoziemcach.

Minimalne wynagrodzenie
Przy udzieleniu zezwolenia na pobyt czasowy i pracę wprowadzono wymóg otrzymywania przez cudzoziemca wynagrodzenia nie niższego niż minimalne wynagrodzenie za pracę. Jest to niezależnie od wymiaru czasu pracy i rodzaju stosunku prawnego (umowa o prace, umowa zlecenia).

Miejsce zamieszkania
Zrezygnowano natomiast z wymogu posiadania zapewnionego miejsca zamieszkania oraz wymogu posiadania źródła stabilnego i regularnego dochodu.

Oświadczenie w ciągu 60 dni
Cudzoziemiec, który uzyskał zezwolenie na pobyt czasowy i pracę będzie musiał złożyć do urzędu wojewódzkiego w terminie 60 dni od dnia doręczenia decyzji - specjalne oświadczenie podpisane przez podmiot powierzający wykonywanie pracy.
Brak złożenia tego oświadczenia we wskazanym terminie lub wskazanie w nim niewłaściwych warunków pracy - będzie skutkował wygaśnięciem takiego zezwolenia z mocy prawa.

Ważne:
Istotne jest też to, że nawet jeśli wojewoda dostrzeże braki w takim oświadczeniu nie będzie mógł wezwać do ich usunięcia, a ponowne złożenie oświadczenia będzie niedopuszczalne. 

Przyspieszenie dla sektorów strategicznych
Wprowadzono możliwość przyśpieszenia uzyskania zezwolenia na pobyt czasowy i pracę przez cudzoziemców zamierzających wykonywać pracę w podmiotach o szczególnym znaczeniu strategicznym dla polskiej gospodarki.

Uwaga
Niestety nie wskazano jednocześnie jakie to podmioty, podstawiając możliwość ich określenia w rozporządzeniu ministra odpowiadającego za gospodarkę.

Praca na oświadczenie przez 24 miesiące
Zatrudnienie cudzoziemca na podstawie oświadczenia o powierzeniu pracy wydłużono do 24 miesięcy likwidując jednocześnie 12-miesięczny okres rozliczeniowy. Dzięki temu na podstawie oświadczenia cudzoziemiec będzie mógł przepracować pełne 24 miesiące.
Po tym czasie nie będzie trzeba wnioskować o wydanie zezwolenia, wystarczą kolejne oświadczenia.

Ważne:
Należy jednak pamiętać, że wpis oświadczenia do ewidencji oświadczeń uzależniony został od zapewnienia przez pracodawcę wynagrodzenia porównywalnego do wynagrodzenia innych pracowników wykonujących pracę porównywalnego rodzaju lub na porównywalnym stanowisku.

Pobyt czasowy
Określono 60-dniowy termin na udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy w I instancji.

Zagrożenie dla bezpieczeństwa
Wprowadzono przepisy umożliwiające elektroniczną wymianę informacji pomiędzy wojewodą lub Szefem Urzędu do Spraw Cudzoziemców, a właściwymi służbami przekazującymi informacje - czy wjazd cudzoziemca na terytorium Polski i jego pobyt na tym terytorium mogą stanowić zagrożenie dla obronności lub bezpieczeństwa państwa.

Zmiana pracodawcy
Ułatwiono zmianę zezwolenia na pobyt czasowy i pracę w sytuacji zmiany podmiotu powierzającego wykonywanie pracy lub w warunkach zwolnienia z obowiązku posiadania zezwolenia na pracę.

Dzięki temu jeżeli cudzoziemiec posiada już zezwolenie na pobyt czasowy i pracę, będzie mógł złożyć wniosek o zmianę posiadanego zezwolenia, wskazując nowego pracodawcę lub zleceniodawcę.

Wcześniej musiał wcześniej składać nowy wniosek o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy, co znacznie wydłużało całe postępowanie.

Bez zmiany pozwolenia
Rozszerzono katalog okoliczności niewymagających zmiany zezwolenia na pobyt czasowy i pracę, np.:
- zmiana siedziby lub miejsca zamieszkania,
- nazwy lub formy prawnej podmiotu powierzającego wykonywanie pracy,
- przejęcie pracodawcy lub jego części przez innego pracodawcę,
- przejście zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę,
- zastąpienie umowy cywilnoprawnej umową o pracę,
- zmiana nazwy stanowiska, na jakim cudzoziemiec wykonuje pracę, przy jednoczesnym zachowaniu zakresu jego obowiązków,
- zwiększenie wymiaru czasu pracy przy jednoczesnym proporcjonalnym zwiększeniu wynagrodzenia i nie będą wymagały zmiany lub wydania nowego zezwolenia na pobyt czasowy i pracę.

Nowe przepisy wchodzą w życie 29 stycznia 2022.

Podstawa prawna: 
ustawa z 17 grudnia 2021 r. o zmianie ustawy o cudzoziemcach oraz niektórych innych ustaw – (Dz.U. z 2022 r. poz. 91)

Wróć do listy

Napisz do nas

Pobierz statut spółki

Polityka prywatności

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Dostosuj
Zgoda na wszystkie
Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane