08.07.2020 | KOIMEX S.A.

Nowe radiowozy ITD w Gorzowie

4 z 64 specjalistycznych furgonów trafiło do lubuskich inspektorów Inspekcji Transportu Drogowego. Nowoczesne radiowozy wyposażone w nowoczesny sprzęt kontrolny wyjadą w ciągu najbliższych dni na drogi województwa lubuskiego.

Każdy z 16 Wojewódzkich Inspektoratów Transportu Drogowego otrzymał 4 nowoczesne radiowozy wraz ze specjalistycznym wyposażeniem. 64 furgony zostały bezpłatnie przekazane przez Główny Inspektorat Transportu Drogowego. Pojazdy wraz ze sprzętem kontrolnym zostały zakupione w ramach realizacji projektu „Wzmocnienie potencjału Inspekcji Transportu Drogowego”. Kosztowały ponad 28 mln zł.

W każdym radiowozie znajduje się specjalistyczny sprzęt, który umożliwi przeprowadzenie kompleksowych kontroli pojazdów przede wszystkim w transporcie ciężkim. To istotne wsparcie dla inspektorów w walce z niesprawnymi, niebezpiecznymi, zatruwającymi środowisko naturalne, czy niszczącymi drogi przeciążonymi pojazdami. Tylko w ubiegłym roku inspektorzy ITD przeprowadzili ponad 176 tys. kontroli drogowych, przede wszystkim pojazdów ciężarowych i autokarów. Ich zakres jest szeroki – stan techniczny pojazdów, waga samochodów, czy wykorzystanie niedozwolonych urządzeń do manipulowania czasem pracy.  

Możliwość wykorzystania nowoczesnych furgonów wyposażonych w część biurową oraz specjalistyczny sprzęt kontrolny wpłynie na efektywność i jeszcze wyższą skuteczność kontroli. Obecność na drogach radiowozów wyposażonych w specjalistyczny sprzęt kontrolny wpłynie na poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym i zapewnienie zasad uczciwej konkurencji w przewozach drogowych. 

Na wyposażeniu furgonów znajdują się m.in. tester diagnostyczny EOBD, który umożliwi szybką ocenę stanu różnego rodzaju układów pojazdu np. hamulcowego, czy układu oczyszczania spalin. Dymomierz zmierzy poziom zadymienia spalin, sonometr poziom hałasu emitowanego przez układ wydechowy, laserowy pirometr temperaturę tarcz hamulcowych, przymiary – wysokość i długość pojazdów, a z wykorzystaniem specjalnych zestawów sprawdzone zostanie paliwo. W każdym radiowozie znajduje się nowy typ przenośnych, dynamicznych wag samochodowych umożliwiających wykonanie pomiaru w trakcie jednokrotnego przejazdu samochodu przez wagi. Radiowozy wyposażone są również w sprzęt, który umożliwi zabezpieczenie miejsca wypadku i udzielenie pomocy przedmedycznej. 

Zakup i przekazanie WITD furgonów jest kolejnym etapem realizacji wielomilionowego projektu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Inspektorzy ITD od kilku miesięcy wykorzystują już 64 specjalistyczne zestawy do kontroli pojazdów i tachografów. Trwa również procedura zakupu 16 Mobilnych Jednostek Diagnostycznych. Całkowity koszt realizacji projektu wyniesie blisko 66 mln zł.

Żródło: witd.gorzow.pl

Przygotował: Marcin Biczkowski / TACHO ASYSTENT

Wróć do listy

Napisz do nas

Pobierz statut spółki