KOIMEX S.A. wsparło wydanie publikacji Muzeum Regionalnego w Świebodzinie

KOIMEX S.A. jak zawsze i od wielu lat, wspiera ciekawe projekty społeczne i sportowe.

Ten projekt jest szczególny, gdyż dotyczy naszego wieloletniego pracownika Jarosława Strankowskiego, który na co dzień jest kierowcą zawodowym.

Praca kierowcy zawodowego nie jest łatwa, to ogromna odpowiedzialność związana z powierzonym sprzętem i towarem.
W tym zawodzie, domem staje się kabina ciągnika, rozmowa z bliskimi poprzez komunikatory internetowe to codzienność.
Praca to ciągła droga do przodu i setki tysięcy kilometrów, przejechanych po całej Europie. 

Przerwy w pracy to przydrożny parking, odpoczynek i czas na swoje zainteresowania.
Jarosław Strankowski, to miłośnik historii, rysunków i malarstwa batalistycznego.
Wolny czas poświęca swojej pasji: rysuje, szkicuje, w domu maluje obrazy o tematyce historycznej i batalistycznej. 

W ubiegłym tygodniu w Muzeum Regionalnym w Świebodzinie, odbyła się uroczysta prezentacja publikacji „Impresje malarsko – historyczne” Jarosława Strankowskiego, pod redakcją Marka Nowackiego. 

Bogato ilustrowana książka zawiera interesujące teksty opisujące siedem ważnych epizodów w dziejach Świebodzina i regionu, które przedstawił na swoich obrazach Jarosław Strankowski.

Jak powstają obrazy Jarosława Strankowskiego?

To sekwencja zadań, w pierwszej kolejności autor zapoznaje się z przebiegiem interesującego wydarzenia w dostępnej literaturze i źródłach (publikacje, dokumenty mapy). 
Następnie wybiera interesującą sytuację, którą warto zilustrować. 
Kolejny etap to, gromadzenie materiałów ikonograficznych, przedstawiających uczestników (uzbrojenie, wyposażenie, umundurowanie, sztandary).
Jarek, często dokonuje obserwacji na miejscu współczesnych realiów przedstawianego wydarzenia.
Ostatni etap to już prace nad obrazem, najpierw szkice, tzw. podbaza, od tego momentu zaczyna się wielotygodniowe malowanie, jest to związane z charakterem wykonywanej przez Jarka pracy zawodowej.

Rozbicie oddziału Abrahama Zbąskiego pod Dąbrówką Małą w 1439 roku.

„Kiedy bowiem tenże Abraham zebrał dość znaczne wojska, by walczyć z księciem głogowskim Henrykiem, w stoczonej walce został pokonany, mimo że przewyższał wojsko wroga i liczbą, i siłą. Ciężko zraniony, został schwytany w czasie ucieczki. I choć go uwolniono z niewoli (...)”.
Taki lakoniczny opis pierwszego znanego nam bliżej starcia z okolic Świebodzina pozostawił Jan Długosz w swym dziele „Roczniki” („Annales”).
Wiecej... w publikacji dostepnej w Muzeum Regionalnym w Swiebodzinie.

Zdobycie Świebodzina przez wojska węgierskie w styczniu 1489 roku.

20 września 1482 roku, po podpisaniu układu w Kamieńcu Ząbkowickim, zakończyła się trwająca sześć lat wojna sukcesyjna o księstwo głogowskie. Na mocy porozumień księstwem miał odtąd rządzić niepodzielnie Jan II żagański, a dopiero po jego śmierci władzę nad dzielnicą mógł przejąć król węgierski Maciej Korwin. Brandenburgia natomiast, trzecia ze stron biorących udział w konflikcie, musiała zadowolić się sumą 50 tys. florenów, otrzymując tymczasem pod zastaw miasta Krosno, Sulechów i Lubsko. Spłaty tej należności zobowiązał się dokonać Maciej Korwin. Nastał długo oczekiwany pokój.
Wiecej... w publikacji dostepnej w Muzeum Regionalnym w Swiebodzinie.

Wojska wielkopolskie pod Łagowem w 1656 roku.

W przeddzień najazdu szwedzkiego w 1655 roku, określanego mianem potopu szwedzkiego (II wojna północna), Rzeczpospolita znajdowała się w trudnej sytuacji. Od 1648 roku zmagała się z powstaniem kozackim Bohdana Chmielnickiego. W styczniu 1654 roku, po porozumieniu w Perejasławiu, do wojny włączyła się Moskwa, zagrażając Litwie. Kraj targany był wewnętrznie konfliktami króla Jana Kazimierza z opozycją antykrólewską, w której znajdowali się przedstawiciele najbardziej wpływowych rodów magnackich.
Wiecej... w publikacji dostepnej w Muzeum Regionalnym w Swiebodzinie.

Adam Śmigielski pod Świebodzinem w 1707 roku.

Adam Śmigielski (1650-1716) był weteranem wielu wojen. Brał udział między innymi w bitwie chocimskiej 1673 roku, w bitwie pod Wiedniem (1683) i w III wojnie północnej. Był konsyliarzem województwa poznańskiego w konfederacji sandomierskiej 1704 roku. Pełnił również funkcję chorążego nadwornego koronnego w latach 1706-1716, stolnika koronnego z nadania Stanisława Leszczyńskiego w 1707 roku i starosty gnieźnieńskiego. W Rzeczpospolitej znany był jako słynny żołnierz i zagończyk.
Wiecej... w publikacji dostepnej w Muzeum Regionalnym w Swiebodzinie.

Napad pruski na Paradyż z 21 marca 1740 roku.

Jednym szczególnie głośnym wydarzeniem na granicy polsko-pruskiej, który odbił się szerokim echem nie tylko w Rzeczpospolitej, był napad żołnierzy pruskich na klasztor cystersów w Paradyżu. W owym czasie klasztor posiadał swoje dobra po obu stronach granicy polsko-śląskiej, między innymi w powiecie świebodzińskim. Konflikt zapoczątkowali pruscy werbownicy. Poszukiwali oni mężczyzn obdarzonych nieprzeciętnie wysokim wzrostem, mających zasilić szeregi gwardii króla Fryderyka Wilhelma I. Król miał obsesję na tle swojej gwardii ,,olbrzymów”, a werbownicy na wszelkie sposoby zaspokajali pragnienia swojego władcy.
Wiecej... w publikacji dostepnej w Muzeum Regionalnym w Swiebodzinie.

August III Sas w Świebodzinie 21 kwietnia 1750 roku.

August III Sas (1696-1763), syn króla Augusta II Mocnego, był katolickim elektorem saskim i równocześnie królem elekcyjnym Polski (1733-1763). Zaraz po śmierci ojca (luty 1733 r.) objął władzę w Saksonii jako Fryderyk August II Wettyn. Następnie, wspierany przez Austrię i Rosję, podjął starania w celu zdobycia korony polskiej. 12 września 1733 roku przegrał jednak rywalizację o tron elekcyjny z profrancuskim Stanisławem Leszczyńskim. Kiedy 5 października elekcję powtórzono, tym razem przy zbrojnej asyście Rosji, także August został wybrany królem Polski. W latach 1733-1736 trwał okres dwuwładzy, aż do momentu, gdy ostatecznie S. Leszczyński abdykował i całkowicie zrzekł się pretensji do tronu polskiego.
Wiecej... w publikacji dostepnej w Muzeum Regionalnym w Swiebodzinie.

Bitwa pod Kijami 23 lipca 1759 roku.
 

29 sierpnia 1756 roku król pruski Fryderyk II wkroczył ze swoją armią do Saksonii, rozpoczynając, jak się później okazało, jeden z najkrwawszych i największych konfliktów zbrojnych XVIII wieku. Wojna siedmioletnia, zwana także trzecią wojną śląską (1756-63), była zdominowana przez dwa antagonizmy: francusko-angielski i prusko-austriacki. Walki toczyły się w Europie, Ameryce Płn., Indiach i na Karaibach. W działania wojenne włączyły się także inne państwa niemieckie, również Szwecja, a w późniejszej fazie – Hiszpania, Portugalia i Holandia. Rosja, obawiając się wzrostu potęgi Prus, dołączyła do tego konfliktu w 1757 roku po stronie Austrii, wysyłając na front korpus liczący ponad 55 tys. żołnierzy pod rozkazami gen. Williama Fermora (Wilhelm von Fermor). Według różnych szacunków w wojnie, której wynikiem były nie tylko krwawe bitwy, ale także głód, epidemie, zniszczenia, gwałty i zbrodnie popełniane na ludności cywilnej przez wojska wszystkich walczących stron, straciło życie od 0,9 mln do 1,4 mln ludzi.
Wiecej... w publikacji dostepnej w Muzeum Regionalnym w Swiebodzinie.

Serdecznie gratulujemy Jarosławowi Strankowskiemu wydania publikacji "Impresje malarsko-historyczne".
Już teraz nie możemy się doczekać publikacji kolejnych rysunków, szkiców i obrazów.
KOIMEX S.A., zawsze będzie wspierał twórczość Jarosława Strankowskiego.

Wróć do listy

Napisz do nas

Pobierz statut spółki

Polityka prywatności

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Dostosuj
Zgoda na wszystkie
Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane